BOTA

Barcelona ndalon turistët e huaj të marrin apartamente me qira deri në vitin 2028

Barcelona, ​​një destinacion kryesor spanjoll për pushime, njoftoi se do të ndalojë marrjen me qira të apartamenteve për turistët deri në vitin 2028, një veprim i papritur drastik pasi kërkon të frenojë kostot e larta të strehimit dhe ta bëjë qytetin të banueshëm për qytetarët.

Kryebashkiaku i majtë i qytetit, Jaume Collboni, tha se deri në nëntor 2028, Barcelona do të heqë licencat e 10 101 apartamenteve të miratuara aktualisht për t’u dhënë me qira afatshkurtra.

“Ne po përballemi me atë, që besojmë se është problemi më i madh i Barcelonës”, tha Collboni.

Bumi i qirave afatshkurtra në Barcelonë, qyteti më i vizituar i Spanjës nga turistët e huaj, do të thotë se disa banorë nuk mund të përballojnë një apartament, pasi qiratë u rritën me 68% në 10 vitet e fundit dhe kostoja e blerjes së një shtëpie u rrit me 38%, tha Collboni. Aksesi në strehim është bërë një nxitës i pabarazisë, veçanërisht për të rinjtë, shtoi ai.

Qeveritë kombëtare shijojnë përfitimet ekonomike të turizmit – Spanja renditet ndër tre vendet më të vizituara në botë – por me banorët vendas me çmime në disa vende, zbutja dhe preferenca e pronarëve për qiratë fitimprurëse turistike, janë gjithnjë e më shumë një temë e nxehtë në të gjithë Europën.

Qeveritë lokale kanë njoftuar kufizime për qiratë afatshkurtra në vende të tilla, si Ishujt Kanarie të Spanjës, Lisbona dhe Berlini në dekadën e kaluar.

Ministrja e strehimit e Spanjës, Isabel Rodriguez, tha se mbështet vendimin e Barcelonës.

“Bëhet fjalë për të bërë të gjitha përpjekjet e nevojshme, për të garantuar mundësi strehimi të përballueshëm,” postoi ajo në X.

“Collboni po bën një gabim, që do të çojë në varfëri (më të lartë) dhe papunësi”, tha në një deklaratë shoqata e apartamenteve turistike të Barcelonës APARTUR, duke shtuar se ndalimi do të shkaktonte një rritje të apartamenteve të paligjshme turistike.

Hotelet do të përfitojnë nga lëvizja. Hapja e hoteleve të reja në zonat më të njohura të qytetit, u ndalua nga një parti e ekstremit të majtë, që qeveriste Barcelonën midis 2015 dhe 2023, por Collboni ka sinjalizuar se mund të lehtësonte kufizimin.

“Ato 10,000 apartamente do të përdoren nga banorët e qytetit, ose do të dalin në treg me qira ose për shitje,” tha Collboni për masën.

Qeveria lokale e Barcelonës, tha në një deklaratë se do të ruante regjimin e saj “të fortë” të inspektimit, për të zbuluar apartamente të mundshme turistike të paligjshme, sapo ndalimi të hyjë në fuqi.

Vitet e fundit në qytet, nuk është lejuar asnjë apartament i ri turistik. Qeveria vendore ka urdhëruar mbylljen e 9,700 apartamenteve turistike të paligjshme, që nga viti 2016 dhe afër 3,500 apartamente janë rikthyer për t’u përdorur si banesa kryesore për banorët vendas, tha ai./ CNN