Politikë

Legaliteti. Konkret me strukturat zgjedhore, i gatshëm në 12-Qarqe!

Zgjedhje 2021.Legaliteti i gatshëm për në 12-Qarqe!Ngrihen Bordet Kordinuese të PLL. (Emrat)Me vendim të Kryesisë PLL ngrihen bordet drejtuese në nivel qarku për zgjedhjet parlamentare 2021.Këto borde drejtuese do të përgatisin, të gjitha modulet e duhura për zgjedhjet e vitit 2021 në bazë të kodit zgjedhor.PLL do të dijë dhe do të jetë e aftë për maksimalizimin e votave të…

PLL Deklaratë. Kërkojmë Referendum për ndryshim sistemi qeverisës!

Për mirëfunksionimin e shtetit të së drejtës!Kërkohet Referendum për ndryshimin e sistemit qeverisës!Deklaratë Partisë Lëvizja e Legalitetit!Për 30-vjet të periudhes pluraliste vendi ka kaluar kriza të herë pas hershme duke u pasuar këto me protesta e revolta me pasoja jo të mira në të gjitha planet për shoqërinë tonë Sot si një shtet pluralist demokratik që kërkon antarësim në BE…

Arben Brace. Referendumi e vetmja formë që mund të sjellë drejtësi.

Plebishiti, i vetmi kusht, për një politikë demokratikeBotuar Gazeta Telegraf 11 Dhjetor 2020Vendimi i fundit i autoriteteve të Bashkimit Europian, për bllokimin e procesit të integrimit me Shqipërinë, ishte shumë i rëndë për ata që drejtojnë politikën dhe përbën një kosto marramendëse, për të ardhmen e jetës publike. Vendimi foli haptazi se në Shqipëri mungon diskutimi politik, ai nuk ekziston…

Nga Martin Toro Kryetar i FRPLL. Ne rinia promotorë të ndryshimit!

1990-8 Dhjetor-2020 Dita Kombëtare e Rinisë në Shqipëri!Si kryetar i Forumit Rinorë i Partisë Lëvizja e Legalitetit uroj gjithë të rinjtë kudo ku janë Gëzuar këtë ditë feste.Plot 30 vjet më parë rinia studentore ndezi shpresën e shumpritur, që ziente dhe kërkohej në zemren e çdo shqiptari, atë të shkelmimit të diktaturës më të egër komuniste.Pikërisht nga këto protesta u…

Kryetari i PLL, AXHAMI. Motivimi i së djathtës sjell fitoren.

E DJATHTA DHE ZGJEDHJET E ARDHSHME PARLAMENTARE.Motivimi i së djathtës sjell fitoren!Lufta politike për pushtet ka në themel të saj konkurencën e alternativave politike, të quajtura të djathta, të qëndrës apo të majta.Në Shqipërinë e sapo shpallur pluraliste të fillimit të viteve 90-të të shekullit të kaluar, kultura politike perëndimore ishte po thuajse zero pasi LDB dhe diktatura komuniste pas…

Çeshtja Çame, çështje kombëtare që kërkon zgjidhje.

Perfaqësim dhe unifikim vote aty ku duhet.Gjatë pluralizmit të pas viteve ‘90, të drejtat e të perndjekurve, të përsekutuarve dhe të pronarëve të ligjshem, vazhduan të nēpërkëmben dhe nuk u zgjidhën si duhet.Edhe ato pak të drejta, që u perfituan në momentet kur në pushtet ishte PD, janë shumë pak nga sa ju takon në të vërtetë këtyre shtresave.Shumica e…
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…