Speciale

Rezistenca e 7 prillit 1939 nderon lëvizjen antifashiste dhe Kombin tonë.

Italia pushtuese u prit me armë të ushtrisë shqiptare, me 7 prill 1939. Gjaku italian u derdh në tokë shqiptare nga mbrojtja e vijës bregdetare, bërë kjo, nga forcat ushtarake shtetërore drejtuar nga major Abaz Kupi, Komondant i Përgjithshëm i Rojes Mbretërore Kufitare kolonel Sami Koka, komondant Mujo Ulqinakut dhe qindra forca të tjera. Çdo vit dalin dokumente të reja…

Largimi i Mbretit Zog i detyruar, i justifikuar dhe jo i vetmi rast unikal.

Ndaloni shpifjet dritshkurtër! Largimi i Mbretit Zog i detyruar, i justifikuar dhe jo i vetmi rast unikal. “Argumentet” dhe komentet ndryshe janë të qëllimshme, dritëshkurte dhe antikombëtare. Janë te tipave mbeturina komunizmi që koha ju ka mbetur në vitin 1941 dhe prej atyre që akoma veshët ju gumëzhijnë me thirrjet parti-enferr. Këto shpifje për arratisje, flori etjer etjer e kanë…

Kryetari i PLL z.AXHAMI. Abaz Kupi, lindur për atdhe dhe mbretëri.

46-vjet nga kur Gjeneral Abaz Kupi ndërroj jetë.Abaz Kupi, zogist-legalist, nacionalist e strateg i lindur për Atdhe.Nëse politika dhe përpjekja e Abaz Kupit, përgjatë Luftës së Dytë Botërore, nuk do ishte tradhëtuar e luftuar nga kulisat e brendshme dhe të jashtme të kohës, ne do të kishim një Shqipëri ndryshe, pa komunizëm, pro perendimore dhe e bashkuar etnikisht nën kurorën…

SHBA. Memorial në nderim të Abaz Kupit, përshëndetje dërguar nga kryetari PLL z.Shpëtim AXHAMI.

Kryetari i PLL se, Z. Shpetim Axhami, pershendet aktivitetin perkujtues rreth figures se Gjeneral Abaz Kupit te organizuem nga legalistet ne SHBA.ATY KU E KËRKONTE INTERESI I KOMBIT, ATY GJENDEJ GJENERALI ABAZ KUPI.Shpëtim AXHAMIKryetar i PLL.I nderuar Kryetar i PLL SHBA z.HAKIK MENATe nderuar pjestar të familjes Kupi e të gjithë ju të pranishëm të tjere;Kam nderin që në emrin…

Legalistët në SHBA, memorial në ndeeim të Gjeneral Abas Kupi.

Patriotët shqiptarë nderuan Gjeneral Abas Kupin në 46 vjetorin e ndarjes nga jeta !Nju JorkPartia “Lëvizja e Legalitetit”- Dega e SHBA-së, në bashkëpunim me familjen Kupi, miq, media, veprimtarë, patriotë të spikatur në diasporë, organizata e shoqata, u mblodhën te varri i Gjeneral Abas Kupit, në varrezat Maple Grove Cemetery, në Kew Gardens; për të përkujtuar 46 vjetorin e vdekjes…

Viti i Ri, shpresë e re për të gjithë??

Te dashur legaliste dhe legalistë kudo ku jeni e jetoni.Ju përfaqësusit e pjesës më të shëndoshë të së djathtës shqiptare, ju që jeni forca e kuraja e punës tonë për të ndryshuar të ardhmen e shoqërisë, tejçues të filozofisë zogiste progresiste;Ju uroj shëndet në familjet tuaja dhe plot suksese përgjatë Vitit të Ri 2022.Viti që lam pas ishte nje vit…
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…