AKTUALITETHistori

N/kr i PLL z.Lurian Mena. I përjetshëm qoftë kujtimi i gjeneral Abaz Kupit.

I përjetshëm nderimi dhe kujtimi për gjeneral Abaz Kupin

Nga Lurian Mena, gjendur këto ditë në SHBA.

Kam nderin të jem sot midis ajkës së zogizmit dhe nacionalizmit shqiptar në këtë ceremoni perkujtimore të gjeneral Abaz Kupit!

I lindur dhe rritur në një familje nacionaliste krutane Abaz aga do të shpaloste gjatë jetës së tij virtytet e trimnisë, besnikërisë dhe mprehtesisë në gjykime dhe vendime!

I vendosur për të qenë në anën e duhur të historisë Abaz Aga vihet nën urdhrat e gjigandit shtetformues Mbretit Zog, si komandant i Krujes dhe me pas si major i xhandarmerise se Durresit 1932-1939!
Ishte pikerisht ne kete status kur ai do te udhehiqte qendresen me largpamese dhe domethenese qe shteti monarkik shqiptar me ne krye mbretin Zog kishte organizuar kundrejt nje superfuqie te asaj kohe sikurse ishte Italia fashiste!

Do te ishte data 9 prill e cila do t’i zbardhte faqen Shqipnise ne rezistencen ndaj te keqes dhe do te skaliste ne perjetesi emrin e ketij njeriu trim e vizionar!

Ka kaluar afro gjysem shekulli nga vdekja e Abaz ages por Shqipnia londineze vazhdon te jete e pushtuar qe prej Nentorit te 1944.
46 vite diktature Enveriane dhe 33 vjet demokraci fars Ramiziane.
Nese ne 46 vite diktature elitat nacionaliste zogiste u vrane, persekutuan, burgosen, ne farsen me emrin demokraci makineria e sigurimit te shtetit u perpoq me cdo kusht ta linte ne hije te vetmen parti tradicionale konservatore dhe kombetare Partine Levizja e Legalitetit!
Megjithate pertej pengesave te shumta te mireorganizuara nga ish sigurimi i shtetit dhe prej degeve besnike te partise se punes si Ps dhe Pd , PLL me perpjekjet heroike te legalisteve qendrestar te burgjeve e internimeve si edhe me ndihmen e pakursyer te diaspores zogiste, arrin te futet ne jeten politike duke u bere faktor i rendesishem ne mbare Shqipnine, sidomos ne Shkoder!

Gjate kesaj farse 33 vjecare PLL ka patur uljet e ngritjet e saj por edhe momente te rendesishme te cilat per fatin e keq te shqiptareve nuk kane arritur te konkretizohen, me vendosjen e monarkise e cila do t’i sillte shqiptareve dinjitetin dhe stabilitetin e shume kerkuar!

Gjithsesi pavaresisht luhatjeve, pengesave, sulmeve te ndryshme gjate ketij 33 vjecari PLL ka arritur te pastrohet nga cdo vegel e ish sigurimit te shtetit dhe me plot gojen mund te quhet nje parti e shendetshme, por a mjafton kjo?
A mjafton vetem pjesemarrja ne politiken kombetare apo ne duhet te synojme te marrim vendin qe na e kane vjedhur keto 33 vjet?

Fort te dashtun legaliste te diaspores, sot si asnjehere ne keto 33 vjet jemi para nje mundesie ideale per te rimarr vendin qe na takon ne politiken shqiptare si e vetmja alternative e vertete e djathte!
Por kjo nuk mund te arrihet pa bashkimin e te gjithe legalisteve kudo qe ndodhen!
Vete i madhi Zot e ka sjelle situaten politike ne vend ku e ashtuquajtura parti e djathte PD te laje haqet per ate cka u ka bere te djathteve te vertete ne keto 33 vjet!
Duhet te nxitojme e te perfitojme nga kjo situate sidomos duke pasur perpara 100 vjetorin e Triumfit te Legalitetit dhe zgjedhjet e pergjithshme te 2025!
Bashke ja dalim!
Shqipnia duhet te jete baza e te ardhmes se femijeve tane pavaresisht vendit ku kane le e jane rrit!
I perjetshem kujtimi i Gjeneral Abaz Kupit. Rroft Princ Leka i II, Rroft Shqipnia Etnike.
*Nënkryetar i Partisë Lëvizja e Legalitetit.